Životopis je při hledání práce základ

Hledáte zaměstnání? Pak byste se měli zaměřit na svůj životopis a vyšperkovat jej k dokonalosti. Ať už jej předáváte personální agentuře, rozesíláte potencionálním zaměstnavatelům nebo přikládáte jako součást odpovědí na inzeráty, musí zaujmout na první pohled a říct o vás stručně vše, co je potřeba.

Životopis
Životopis

Co je účelem životopisu

Úkolem životopisu je představit společnosti potencionálního zaměstnance, vyzdvihnout jeho přednosti, dovednosti, praxi a znalosti. Samozřejmě, ani ten nejlepší životopis vám nezajistí pracovní místo, ale je bránou k pracovnímu pohovoru. Personalista věnuje každému životopisu jen omezený čas, proto se v něm nesmí ztrácet.

Jak by měl životopis vypadat

Životopis by neměl být příliš dlouhý. Ideální délka je na jednu stranu A4, maximální na dvě strany, a to tehdy, má-li uchazeč dlouholetou a rozličnou praxi, kterou je třeba vyzdvihnout a rozvést. Jasně upozorněte na své přednosti, a to bez nějaké omáčky okolo. Zdůrazněte znalost jazyků, zajímavé pracovní zkušenosti a snažte se vyhnout nic neříkajícím pojmům jako „flexibilita“, „spolehlivost“ a dalším, které se pravidelně ve všech životopisech objevují. Větší váhu má, umí-li si váš potencionální zaměstnavatel pod vašimi klady představit něco konkrétního.

Pozor na relevantnost údajů

Údaje, které do životopisu napíšete, by měly být relevantní konkrétní pozici, o kterou se ucházíte. Co vám pomůže u jednou zaměstnavatele, může být zbytečné uvádět u dalšího. Nebojte se tedy svůj životopis operativně pozměnit podle situace. Některé informace o brigádách můžete třeba vypustit, jindy vám zase budou k dobru. Zkrátka nerozesílejte životopis bezmyšlenkovitě, ale vždy se nad ním zamyslete, aby byl co největším plus a bylo poznat, že o danou pracovní pozici máte opravdu zájem. K životopisu pak samozřejmě nezapomeňte přiložit ani motivační dopis.

Nejčastější chyby

Nejvíce odradí gramatické chyby v životopisu. Několikrát si jej projděte a požádejte o kontrolu i někoho dalšího. Druhým velkým úskalím jsou fotografie. Nechte si vytvořit fotografie přímo za účelem vložení do životopisu. Fotky z dovolených, s domácími mazlíčky, špatné kvality nebo v nevhodném oblečení většinou spíše uškodí, než pomohou.
Personální agentura Žirafa.cz

No Comments

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *