Změna dodavatele plynu a elektřiny

Zdá se vám, že za plyn a elektřinu platíte zbytečně mnoho? Chcete výhodnější podmínky, než jaké máte nyní? Nejste rozhodně sami. Jak na změnu dodavatele? Hodně spotřebitelů k ní nemá odvahu. Pak se najdou zase takoví, co sáhnou po první nabídce, která se tváří výhodně. Většinou hlásá „zaručeně nejvýhodnější tarify“ nebo „nejnižší ceny plynu na trhu“ a podobně. Každá mince má ale dvě strany a ne nadarmo se říká „dvakrát měř a jednou řež“. Změnit poskytovatele není jen tak, a po čase možná zjistíte, že ve skutečnosti neplatíte méně. V podmínkách mohou být věci, kterým nevěnujete pozornost nebo jim nerozumíte, navíc žádná nabídka není výhodná pro každého, záleží na situaci.

V médiích se nedávno objevily zprávy o tom, že spotřebitelská organizace dTest má v plánu uspořádat aukci, díky které by zájemci z řad domácností mohli získat lepší podmínky a ceny energií. Na tento počin je poměrně velká reklama a možná i vám přišly nevyžádané emaily, které organizace občanům zasílá. Otázkou je, zda je počínání dTestu v souladu s posláním nezávislé spotřebitelské organizace. Proč takovou akci pořádat, když už i u nás jsou společnosti tímto se zabývající, které mají již dostatečné zkušenosti?

V souvislosti s touto plánovanou aukcí vyvstává mnoho zatím nezodpovězených otázek. Přesto se domácnosti do aukce hlásí, s nadějí, že se pro ně toho hodně změní k lepšímu. Zajímat by nás ale mělo například to, jak je aukční společnost vůči klientům důvěryhodná, když hodlá soutěžit o obrovské množství energie? Může se stát, že společnost sice osloví zákazníky a bude zjišťovat, zda by měli zájem o uzavření smlouvy s novým dodavatelem, ale poté velká část z nich odmítne nebo vyjde najevo, že jejich stávající závazky u poskytovatelů jsou delší než rok. V tomto případě nelze u nového dodavatele žádat, aby čekal delší dobu a přitom garantoval podmínky stanovené v aukci. Není tedy vůbec jasné, s jakým množstvím energie mže v případě svého vítězství dodavatel plnu si elektřiny nakonec počítat.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *